Akademia mądrej głowy

Akademia mądrej głowy

Teoretyczno-praktyczne warsztaty naukowe dla dzieci, podczas których rozkładamy otaczający nas świat na czynniki pierwsze, aby dobrze go poznać i zrozumieć.

Akademia mądrej głowy, to świetne przygotowanie do nauki przedmiotów matematyczno-przyrodniczych w szkole podstawowej. Na zajęciach poruszamy tematy związane z różnymi dziedzinami nauk, które towarzyszą nam w życiu codziennym m.in. fizyki, matematyki, astronomii, chemii, ekologii, biologii, innowacyjności oraz historii wynalazków.

Rozbudzamy dziecięcą ciekawość i dajemy odpowiednie narzędzia oraz wsparcie, żeby ją zaspokajać.

Warsztaty mają charakter teoretyczno-praktyczny. Każdy panel tematyczny podparty jest ciekawymi eksperymentami, badaniami, prezentacjami, quizami i zabawami, dzięki którym o wiele łatwiej jest zrozumieć trudno brzmiące zagadnienia i skomplikowane w swej treści teorie i definicje. Czas trwania zajęć : 90 minut

Warsztaty skierowane są dla dzieci klas 0-III oraz IV-V.

Przykładowe tematy warsztatów cyklu "Akademia mądrej głowy"

FIZYKA I CHEMIA

W czasie tych zajęć, na warsztat weźmiemy bańki mydlane. Zastanowimy się nad tym, co powinien zawierać idealny płyn do baniek i dlaczego każdy z tych składników jest taki istotny. Jak już opracujemy odpowiednią recepturę sprawdzimy, jak się ona sprawdza w praktyce. Stworzymy także bańki wypełnione dwutlenkiem węgla z produktów z kuchennej szafki.

Kim był Archimedes i jakim cudem ciężkie statki nie toną? W czasie tych zajęć poznamy Prawo Archimedesa i czym jest siła wyporu. Sprawdzimy jak to wygląda w praktyce : co tonie, a co unosi się na wodzie.

Podczas tych warsztatów zajmiemy się muzykowaniem. Naszym zadaniem będzie stworzenie instrumentów muzyczne ze szklanych naczyń i wody. Brzmi banalnie? To tylko początek. Porozmawiamy o tym, jak nastroić taki instrument, aby wydawał odpowiednie dźwięki, a na koniec zorganizujemy mały koncert.

Podczas warsztatów będziemy zastanawiać się nad tym, jakie materiały przewodzą prąd i dlaczego. Przeprowadzimy szereg doświadczeń, które potwierdzą lub obalą nasze założenia.

Podczas warsztatów zastanowimy się nad tym, czym właściwie jest cień i dlaczego czasem nie ma go wcale. Sprawdzimy czy mały człowiek, może dawać wielki cień, a zdobyte informacje wykorzystamy w naszym teatrze cieni.

Podczas tych warsztatów zajmiemy się pojęciem iluzji optycznej. Poznamy różne techniki oszukiwania wzroku i stworzymy swoje własne prace, które wprowadzą w błąd nawet najbardziej wprawne oko.

W czasie tych warsztatów porozmawiamy o tym czym właściwie jest prąd i jaką drogę musi przejść, by trafić do gniazdka elektrycznego w naszym domu. Sprawdzimy czy możliwe jest otrzymanie prądu z ziemniaka.

Lewitujące balony! Magia czy fizyka? Podczas tych warsztatów skupimy się na ruchu powietrza. W szeregu doświadczeń sprawdzimy, jak w praktyce sprawy się mają. Co lewituje, jak lewituje i dlaczego.

Podczas warsztatów sprawdzimy, jak na światło słoneczne działa pryzmat i dowiemy się co to jest koło Newtona. Stworzymy i przetestuje własnoręcznie wykonane koła. Porozmawiamy też o tym, czym właściwie jest tęcza i co to jest Efekt Halo.

Na warsztatach poznamy zagadnienie naczyń połączonych i zbadamy, czy sprawdza się zawsze i wszędzie. Porozmawiamy także o tym, jak to jest, że woda zawsze trzyma poziom i wykonamy własne mini poziomice.

W czasie tych zajęć porozmawiamy o przekazywaniu ruchu. Skonstruujemy Wahadło Newtona i na podstawie jego działania wyciągniemy wnioski. Sprawdzimy jak wygląda przekazywanie ruchu w przypadku, gdy przedmioty różnią się między sobą np. masą, wielkością lub materiałem wykonania.

Podczas warsztatów przyjrzymy się temu, jak świat wygląda przez różowe okulary. Stworzymy swoje kolorowe filtry optyczne i zobaczymy jak wpływają na to co widzimy. Czy coś umknie naszym oczom?

Podczas tych warsztatów zastanowimy się czym właściwie jest równowaga i co to takiego środek ciężkości. Porozmawiamy o tym co pomaga nam w utrzymaniu równowagi, a co zupełnie nas z niej wytrąca. Czeka nas szereg doświadczeń oraz mała gimnastyka…

Podczas tych warsztatów porozmawiamy o widzeniu przestrzennym. Zastanowimy się dzięki czemu jest to możliwe. Z prostego rysunku zrobimy przestrzenne dzieło za pomocą iluzji optycznej, a także wykonamy okulary 3D.

Na warsztatach porozmawiamy sobie o stanach skupienia substancji. Zastanowimy się nad tym jak to możliwe, że woda może przybrać tyle form. Sprawdzimy jak zachodzą procesy przemiany stanów skupienia.

Podczas warsztatów sprawdzimy jakie przedmioty spadają szybko, a jakie zostają za nimi daleko w tyle. Zastanowimy się nad tym, dlaczego tak się dzieje.

W czasie tych warsztatów, stworzymy swoje własne instrumenty muzyczne z rurek PCV i balonów. Porozmawiamy o tym, jak powstają dźwięki i jak to zrobić, by każdy był innej wysokości. Po opanowaniu podstaw zmierzymy się z klasyką gatunku i zagramy “Panie Janie”.

Na warsztatach zastanowimy się nad tym co to jest gęstość substancji. Sprawdzimy jaki ma ona wpływ na ich mieszanie się.

BIOLOGIA I EKOLOGIA

Czy wiesz co dzieje się z Twoimi śmieciami, kiedy opuszczają Twój dom? Podczas tych warsztatów porozmawiamy właśnie o tym. Omówimy zasady recyklingu, zastanowimy się w jaki sposób można zmniejszyć produkcję śmieci przez ludzi lub przynajmniej usprawnić ich odzysk. Spróbujemy tchnąć drugie życie w rzeczy, które na pierwszy rzut oka wydają się bezużyteczne.

Podczas warsztatów porozmawiamy o źródłach pozyskiwania energii i wybierzemy te, które najmniej szkodzą naszej planecie. Poznamy m.in. zagadnienia surowców odnawialnych i nieodnawialnych. Skonstruujemy mini roboty zasilane światłem słonecznym.

W trakcie tych warsztatów dowiemy się jakie zwierzęta w Polsce są zagrożone wyginięciem i dlaczego spotkał je taki smutny los. Zastanowimy się także nad skutecznymi metodami ochrony zwierząt.

O dinozaurach słyszał chyba każdy, ale czy wiemy o nich wystarczająco dużo? Co ma wspólnego prehistoryczny gad z kurczakiem? Po co im były takie długie szyje? No i gdzie one się wszystkie podziały? W czasie zajęć znajdziemy odpowiedzi na te i wiele innych równie intrygujących pytań.

Oczy po mamie, włosy po tacie – ale kto to sobie tak wymyślił? W czasie tych warsztatów powiemy sobie o kodzie DNA i o tym co jest w nim zapisane.

WYNALAZCY I WYNALAZKI

Zapraszamy Was na warsztaty kryptologiczne, podczas których zmierzymy się z rozszyfrowywaniem wiadomości i rozwiązywaniem zagadek detektywistycznych. Porozmawiamy o najsłynniejszych urządzeniach szyfrujących i stworzymy swoje własne tajne szyfry.

KOMPETENCJE MIĘKKIE

Podczas tych warsztatów poznamy metodę inteligentnego notowania. Jest to sposób na proste zapamiętywanie i w efekcie szybką naukę tego, co na pierwszy rzut oka wydaje się zbyt skomplikowane. Sporządzimy swoje własne, kolorowe mapy myśli.

Masz pytanie? Skontaktuj się z nami!