Robotyka Lego

Cykl warsztatów kształtujących logiczne myślenie, zdolności poznawcze, kreatywności i małą motorykę.

To atrakcyjna i innowacyjna forma nauki przez zabawę.

W czasie zajęć Robotyki z Lego, konstruujemy roboty z robotycznych zestawów Lego WeDo 2.0 oraz programujemy je, aby wykonywały zaplanowane przez nas działania.

Każde spotkanie trwa 90 minut i podzielone jest na IV części.

To krótki wstęp teoretyczny, podczas którego omawiamy temat bieżących zajęć i odpowiadamy sobie na najważniejsze pytania z nim związane. Dzięki temu wiemy dokładnie, czym będziemy się zajmować.

To bardzo ważna część zajęć. Podczas niej omawiamy szczegółowo konstrukcję naszego robota. Ustalamy jakie części elektroniczne i mechaniczne będą w nim wykorzystane i jak wprawić poszczególne elementy w ruch, by mogły wykonywać to co zaplanowaliśmy.

Teraz czas na trochę zabawy. Z robotycznych zestawów Lego, budujemy omówione wcześniej roboty. Pomaga nam w tym interaktywna instrukcja, z której uczestnicy korzystają niezależnie. Dzięki temu każdy pracuje nad swoim projektem tak długo, jak tego potrzebuje i we właściwym dla siebie tempie. Bez stresu i oglądania się na innych.

W ostatniej części zajęć wprawiamy roboty w ruch. W  aplikacji przeznaczonej do obsługi naszych zestawów Lego piszemy program, który powie naszemu robotowi co ma dokładnie robić. Sprawdzamy czy wykonuje on nasze polecenia tak jak tego oczekiwaliśmy,  czy jednak coś trzeba jeszcze w nim poprawić.

W naszym planie będą również zajęcia, podczas których poćwiczymy podstawy kodowania blokowego w trochę inny sposób. Pomoże nam w tym interaktywne gra edukacyjna Scottie Go!

Model pracy

Pracujemy w grupach dwuosobowych, dzięki temu dzieciom łatwiej jest zmierzyć się z ewentualnymi problemami lub błędami. Taki model pracy chroni przed poczuciem porażki, gdy coś nie wyjdzie jak trzeba. Błąd traktujemy jako szansę na zgłębienie tematu i naprawę tego co nie wyszło za pierwszym razem, a nie jako powód do stresu i zniechęcenia.

Każda grupa ma do dyspozycji zestaw Lego WeDo 2.0, komputer/tablet z dostępem do interaktywnej instrukcji budowy i aplikacji do programowania, 90 minut czasu warsztatowego i wsparcie techniczne oraz merytoryczne ze strony wykształconej technicznie kadry.

Założenia dydaktyczne

Podczas zajęć korzystamy z programu dydaktycznego i licencji firmy RoboCAMP – Laureata nagrody Startup Europe Awards w edukacji z zakresu kodowania i robotyki dzieci i młodzieży.

LOGO2018_BLACK

Warsztaty przygotowane są w trzech panelach tematycznych:

  • Safari: projekty największego inżyniera wszech czasów – Matki Natury,
  • City: wynalazki miejskie.
  • Star: maszyny podbijające kosmos.